Yüzeysel Kaplama

Malzemelerin yüzeylerinin mekanik ve ısıl özelliklerini değiştirmek veya dekoratif açıdan çekici kılmak amacıyla, klasik ve modern teknolojilere dayanan yüzey işlemleri uygulanmaktadır.

Yüzey kaplama teknikleri, malzemenin yüzey özelliklerinin,

  1. Kaplama yolu ile (metal-alaşım-bileşik-seramik kaplama, organik kaplama, boya vs., inorganik kaplama cam, beton, emaye gibi)
  2. Bir başka maddenin yayındırılması ve ana malzeme elementleriyle bileşik oluşturması yolu ile (nitrürleme, karbonitrürleme, borlama, karbürleme)
  3. Taban malzemenin kendisinden kaynaklı oksit katmanlarının kalınlaştırılması (alüminyumun, titanyumun anodizasyonu) ya da başka maddelerle reaksiyona sokularak daha dayanıklı kılınması ( kromlama, fosfatlama gibi )

yolları ile değiştirilmesini kapsar. Yüzey işlemlerinin en önemli avantajı, göreceli olarak ucuz bir malzemenin, yüzeyine yapılacak işlemlerle yüzey-ortam etkileşimine dayanan mühendislik özelliklerinin, istenilen şekilde değiştirilebilmesidir.

Örneğin TiN kaplamalar yüksek mekanik özellikleri, mükemmel korozyon ve aşınma direnci özelliklerinden dolayı ortopedik implant malzemelerin ömrünü uzatmakta, ayrıca yüksek sertlik, mükemmel aşınma ve korozyon direnci özelliklerinden dolayı diş implant malzemelerinde de kullanılmaktadır.

Bizi Arayın