Cihazlar

Metal işleme makinelerinin temel özelliği, sertlik, sıcaklık, dayanıklılık ve kimyasal dayanım, tamamlanmış metal parçaların ulaşabilir ile istenen homojenlik gibi oldukça çeşitli metal özelliklerine bağlı olarak iş parçalarının, şekillendirmenin aksine daha uygun olmasıdır. Metal işleme makineleri birçok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerinden bazıları metal ve plastik maddeler içerisinde ortak olsa da, çoğunlukla, yüksek sertlik göz önünden bulundurulduğu zaman farklıdırlar.

Metal işleme makineleri için tercih edilen makine araçları, uzmanlık seviyesi bakımından birbirinden farklıdır. Öğütme makineleri, krank milli frezesi ya da vida başı zıvana makinesi gibi tek işlevli makinelerin hepsi belirli bir görev için çalışır. Tek amaçlı makineler tek bir görevi yerine getirir ve diğer işler için de destekleyici görev üstlenirler. Bunun yanı sıra, torna ve freze makineleri delik açmak için de tercih edilebilir.

Tek amaçlı kullanılan makinelerin diğer farklı örnekleri arasında tablalı matkap makinesi, yüzey işleme özelliğine sahip haddeleme makinesi sac ve ürünleri kesme makasları, kesme hamlacı ile vernikleme makineleri yer alır. İşleme kelimesi, makine ile işleme merkezlerinde olduğu gibi, bir makine aracın birden çok üretim sürecini yerine getirmek üzere üretildiği anlamına gelir.

Bizi Arayın